Pirkt vai īrēt – kas izdevīgāk? 2018-09-10

Viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem sabiedrībā – pirkt vai īrēt? Vienlīdz loģiski dzīvokli vai māju būtu pirkt, jo tas katrā ziņā būs Tavs īpašums, bet, maksājot īres maksu, tas nekādā gadījumā nekļūs par Tavu īpašumu, ja nu vienīgi tā nav īre ar izpirkuma tiesībām. Neskatoties uz to, ka pirkt īpašumu tomēr ir veiksmīgāk un noderīgāk, reizēm izdevīgāk var būt īrēt, tāpēc turpmāk apskatīsim gadījumus, kuros labāk pirkt, bet kuros – īrēt.

Kad pirkt?

Pēc pirkšanas īpašums būs tikai un vienīgi Tavs, taču, kā zināms, mūsdienās nekustamā īpašuma cenas ir salīdzinoši augstas – nav vairs laiki, kad zemi, māju, dzīvokļus var iegūt savā īpašumā par “kapeikām”. Ja vien Tavā kontā neglabājas vairāki tūkstoši un ja Tev nav bagāti vecāki, vecvecāki, tante vai onkulis ārzemēs, tad iegādāties īpašumu nemaz nebūs tik viegli. Visticamāk, radīsies nepieciešamība aizņemties kredītu.

Kredītu kompānijas ir salīdzinoši pretimnākošas, un procentu likmes, kas attiecas uz mājokļa iegādi, ir zemākas nekā citiem kredītu veidiem – tās nekad nebūs tik augstas kā, piemēram, ātrajiem kredītiem. Ja Tavi ikmēneša ienākumi ir stabili un pietiekami lieli, lai stātos kredītsaistībās, tad uz priekšu! Kad būsi kredītu pilnībā atmaksājis, dzīvoklis vai māja būs Tavā īpašumā, un par to netiks pieprasīta nekāda papildus maksa. Īrējot šis īpašums nekādā gadījumā nenonāks Tavās rokās, tāpēc gribētos teikt: “Ja vari atļauties iegādāties īpašumu, tad viennozīmīgi pērc to!”

Kad būs nepieciešamība pārvākties uz lielāku dzīvesvietu, iepriekš iegādātais dzīvoklis vai māja būs noderīgs kā pamatkapitāls cita mājokļa iegādei, kas ir liela priekšrocība.

Ja dzīvoklis vai māja tiek iegādāti uzreiz (nestājoties nekādās kredītsaistībās), katru mēnesi atliks samaksāt tikai komunālo un citu izmantoto pakalpojumu rēķinus, un nebūs jāuztraucas par to, ka kādu dienu varētu palikt bez mājokļa, jo tas būs tikai un vienīgi Tavs īpašums – neviens no tā nevarēs Tevi patriekt vai izlikt uz ielas.

Kad īrēt?

Liela sabiedrības daļa izvēlas īpašumus īrēt, jo, pirmkārt, lai tos iegādātos, ir nepieciešama prāva naudas summa, un ne visiem tāda ir pieejama, tāpēc labākais risinājums var būt īre.

Īre – lielisks risinājums studentiem. Dzīvokļa īre noteikti izmaksās dārgāk nekā dzīve kopmītnēs, taču tas sniedz daudz citu priekšrocību – privātumu, savas labierīcības, virtuvi. Parasti studenti izvēlas mājokli īrēt kopā ar citiem studiju biedriem, dalot ar viņiem ikmēneša īres maksu un rēķinus par dzīvokli.

Pirms meklē dzīvokli īrei, neaizmirsti, ka Tev būs jāmaksā arī ķīlas jeb drošības nauda, kas ir vismaz vienas vai divu mēnešu īres maksu apmēros (dažos gadījumos pat trīs un vairāk). Gadījumā, ja īres laikā būs nodarīti kādi zaudējumi īpašumam, īpašnieks ir tiesīgs atlīdzināt tos no drošības naudas. Gadījumā, ja īpašumam nebūs veikti nekāda veida zaudējumi, tad drošības naudu pēc īres līguma pārtraukšanas vai laušanas varēsi saņemt atpakaļ.

Īrēšana var būt arī lielisks risinājums, ja vēlies mainīt dzīvesvietu. Traucē kaimiņi? Nepatīk mājas pagalms? Pārāk tālu atrodas no darba vietas? Nekādu problēmu – ieej sludinājumu portālā, sameklē nākamo dzīvesvietu, kas varētu būt piemērotāka, un jau tuvākajās dienās pārcelies! Gadījumā, ja dzīvokli vai māju būsi iegādājies, tik viegli dzīvesvietu nomainīt nevarēsi, jo pārdošana var ieilgt ne tikai nedēļu, bet gan pāris mēnešus.

Maksa par īri var mainīties tirgus apstākļu ietekmē – krīzes gadījumos, pieprasījuma un/vai piedāvājuma izmaiņu gadījumos u.c. Šādu apstākļu kopumā var panākt īres maksas samazināšanu, bet kredīta gadījumā, kas paņemts, lai iegādātos mājokli, ikmēneša maksājumus samazināt nevarēsi.

Protams, īrēšanai piemīt arī sava veida trūkumi. Piemēram, situācijā, kad izīrētājs savu iegribu pēc lauž īres līgumu pirms termiņa, nekavējoties var nākties meklēt jaunu dzīvesvietu. Gribētos teikt, ka īrējot nav nekādas garantijas, ka vienā dienā pēkšņi nepaliec uz ielas.

Situācijas, kas attiecas uz mājokļa iegādi vai īrēšanu, ir jāanalizē individuāli. Citam var gadīties piemērotāka īre, citam – iegāde.