Kriptovalūta - mūsu nākotnes valūta 2018-01-19

Vēsturiski, kad nauda vēl nebija izgudrota, cilvēki parasti kā maiņas līdzekli naudas vietā izmantoja dažādus vērtīgus priekšmetus, piemēram, dārgmetālus, lopus, gliemežvākus u.c. Jau kopš seniem laikiem cilvēki uzskaitīja mantu vērtību, un, ja Tu biji aizņēmies kaut ko, kas ir, piemēram, tikpat vērts, cik viens bullis, tad tev arī nākotnē bija jāatdod tas pats, kam vērtība būs salīdzināma ar šo lietu, kuru aizņēmies.

Arī mūsdienās nekas nav mainījies, taču jau vairākus gadsimtus kā maiņas līdzekli cilvēki izmanto metāla monētas un papīrnaudu, nevis vērtīgus priekšmetus, tomēr šobrīd, pieaugot interneta nozīmei cilvēku dzīvē, aizvien lielāku popularitāti un atpazīstamību gūst jauna virtuāla valūta, kuru nav iespējams ne paņemt rokās, ne arī ielikt naudas makā – tā vienkārši neeksistē materiālā veidā.

Kas tad ir šī jaunā virtuālā valūta? Iespējams, ka Tu jau atbildi uz šo jautājumu zini, jo ļoti bieži pēdējā laikā dažādos sociālajos medijos un ziņu portālos šī valūta tiek pieminēta – tā ir kriptovalūta, kas ir digitālā nauda, un tā pastāv informācijas veidā. Būtiski piebilst, ka kriptovalūtas neregulē pilnīgi nekādas iestādes (neviens šo valūtu nepārvalda, kas nozīmē to, ka, lai pārsūtītu virtuālo valūtu, nav nepieciešams starpnieks; līdz ar to arī naudas pārsūtīšanas izmaksas ir ļoti zemas) un ka tās ir atkarīgas no cilvēku dabiskā pieprasījuma un piedāvājuma. Šī digitālā nauda ir tieši vērta tik, cik paši tās lietotāji ir gatavi par to maksāt.

Pirmā kriptovalūta tika radīta 2009. gadā, kura zināma kā Bitcoin (latviski: bitmonētas), kas ir balstīta uz atvērtā pirmkoda protokolu. Šo valūtu publicēja izstrādātājs Satoši Nakamoto. Pats interesantākais un saistošākais ir tas, ka šī izstrādātāja vārds, visticamāk, ir kādas nezināmas personas vai pat arī vairāku personu pseidonīms.

Kā liecina pieejamā informācija, ir analītiķi, kas prognozē Bitcoin vērtības milzīgu pieaugumu – 2018. gadā tas varētu sasniegt $100’000. Lai tas notiktu, katrai Bitcoin vienības vērtībai vajadzētu palielināties vairāk nekā 8 reizes, salīdzinot ar Bitcoin pašreizējo vērtību. Tas šķiet maz ticams, bet šie analītiķi, kas prognozē Bitcoin 2018 vērtības pieaugumu, 2016. gada beigās paziņoja, ka Bitcoin vērtību var pavisam viegli palielināt 2017. gadā trīs reizes, un jāpiebilst, ka šī prognoze piepildījās līdz 2017. gada pavasarim. Gada laikā Bitcoin vērtība turpināja palielināties no $900 līdz $ 18000.

Bitcoin šobrīd ir pati populārākā kriptovalūta visā pasaulē, jo miljoniem cilvēku un uzņēmumu izmanto bitmonētas, un pieprasījums pēc šīs valūtas ar katru brīdi pieaug. Ņemot vērā šīs valūtas decentralizāciju, šo valūtu iespējams izmantot jebkurā pasaules valstī – arī šis ir viens no iemesliem, kas veicina lielu Bitcoin popularitāti.

Protams, kā jau katrai lietai, precei, pakalpojumam u.c. ir arī savi mīnusi.  Pastāv uzskati, ka virtuālās valūtas var palīdzēt finansēt un veicināt terorismu, kā arī ļaut izvairīties no nodokļu nomaksas. Daudzu pasaules valstu bankas uzskata, ka digitālo naudu var izmantot arī noziedznieki, lai atmazgātu nelikumīgi iegūto naudu.

Neskatoties uz iepriekšējā rindkopā aprakstītajiem virtuālās valodas mīnusiem, digitālajai valūtai piemīt daudz plusu, un tā gūst aizvien lielāku atpazīstamību un popularitāti, tāpēc varbūt ir vērts pārdomāt savas finanses un iegādāties arī sev kādu kriptovalūtu?