Bezkontakta karte – maksā tikai nopīkstinot 2018-05-18

Pēdējā gada laikā Latvijā aizvien lielāku popularitāti iedzīvotāju vidū ieņem bezkontakta norēķinu karšu izmantošana. Ieejot veikalā un iegādājoties, piemēram, avīzi, žurnālu vai kādu citu sīkumu, Tev vairs nav jāmeklē ne sīknauda, ne arī jāievada PIN kods (ja kā maksāšanas līdzekli izmanto savu bankas karti) – par preci vari samaksāt, vienkārši nopīkstinot bezkontakta norēķinu karti. Izklausās tik ātri, ērti un vienkārši!

Patiesībā šīs bezkontakta kartes jau arī Latvijā darbojas vairākus gadus - kādus četrus, piecus, tomēr to popularitāte ir pieaugusi tikai pēdējā gada laikā. Citās Eiropas valstīs šo funkciju izmanto jau salīdzinoši ilgāku laiku, līdz ar to bezkontakta norēķinu karšu izmantošana šobrīd tiek nodrošināta visaugstā līmenī, un tā nepārtraukti tiek uzlabota.

Kas ir bezkontakta norēķinu karte?

Bezkontakta norēķinu karte ir parasta maksājumu karte, kas aprīkota ar papildu funkciju, ar kuru var samaksāt par pirkumu līdz 25 eiro, pietuvinot to POS terminālim (plašāk zināms kā karšu terminālis; no angļu valodas – Point of Sale – pārdošanas punkts), to nopīkstinot, neievadot PIN kodu. Vienkāršāk sakot, norēķins notiek ar parastu karti bez PIN koda ievadīšanas karšu terminālī. Tā nav nekāda “īpašā karte”, un ar šo karti Tu vari veikt pirkumus arī vairāk par 25 eiro; tikai papildus tam būs jāievada kartes PIN kods, kā darīji līdz šim. Jāpiebilst, ka ne visām norēķinu kartēm piemīt šī bezkontakta norēķinu kartes īpašība. Tā piemīt tikai kartēm, uz kurām redzams bezkontakta norēķinu simbols, tomēr, kā liecina jaunākā pieejamā informācija, pavisam drīz jau šī funkcija būs pieejama visām maksājumu kartēm.

Bezkontakta norēķinu kartes simbols

Diemžēl vēl visās tirdzniecības vietās nav iespējams norēķināties ar šo bezkontakta funkciju. Tirdzniecības vietās, kur šī funkcija būs iespējama, šis simbols tiks norādīts uz veikala durvīm un/vai karšu termināla, bet, ņemot vērā šīs funkcijas augošo popularitāti, aizvien vairāk tirdzniecības vietu sāk piedāvāt šo pakalpojumu.

Kāds ir bezkontakta norēķinu kartes limits?

Šobrīd bezkontankta kartes limits, ar kādu iespējams norēķināties Latvijā, ir 25 eiro, kas atbilst arī citu Eiropas valstu limitam norēķiniem bez PIN koda ievadīšanas. Iesākumā limits bija tikai 10 eiro liels, kas bija arī viens no zemākajiem limitiem visā Eiropā .Varētu rasties jautājums: “Kāpēc ar bezkontakta norēķinu karti var veikt nelielus pirkumus – tikai līdz 25 eiro?” Limits tika noteikts drošības nolūkos, jo, piemēram, lai kartes nozaudēšanas un/vai nozagšanas gadījumā kāds cits neizmantotu Tavus naudas līdzekļus. Jāpiebilst, ka arī nozagšanas gadījumā, ja karti izmantos kāds cits, norēķini vienā reizē nevarēs būt lielāki par 25 eiro. Pie tam, ja Tu nekavējoties ziņosi bankai par kartes nozagšanas un/vai nozaudēšanas gadījumu, tā uzreiz tiks bloķēta, un jau pavisam drīz varēsi atgūt visus no saviem naudas līdzekļiem.

Vai norēķini ar bezkontakta karti ir droši?

Reizēm viss, kas saistīts ar kaut ko jaunu un jaunām tehnoloģijām, šķiet nedrošs.

Runājot par bezkontakta norēķinu kartēm, cilvēki baidās izmantot šo atviegloto papildus funkciju, jo var likties, ka no kartes naudas līdzekļi tiks atvilkti vairāk nekā vajag, piemēram, par vienu un to pašu pirkumu samaksāsi divreiz u.tml. Nav pamata šādam uztraukumam, jo šī tehnoloģija jau darbojas vairākus gadus, un šobrīd par vienu un to pašu maksājumu karšu terminālis atļauj izdarīt maksājumu tikai vienu reizi. Patiesībā bezkontakta kartes ļauj būtiski ietaupīt laiku, kad norēķinies par precēm, salīdzinot ar pirkumiem skaidrā naudā.

Cilvēka dzīve mūsdienās ir ļoti strauja un stresa pilna – mēs visu cenšamies paveikt pēc iespējas ātrāk, tāpēc dažādas kompānijas meklē un ievieš jaunas tehnoloģijas, lai cilvēku dzīve būtu daudz atvieglotāka. Šeit kā piemēru varētu minēt kredītu salīdzinājumu – pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, ir iespējams iegūt kredītu 15 minūšu laikā, neizejot pat no mājām. Ja kādreiz kredīta saņemšana varēja ilgt vairākas dienas, pat nedēļu, tad šobrīd tam ir nepieciešamas dažas minūtes.